Gdzie jest Jelcz?

Po ponad 50 latach obecności na warszawskich ulicach, jelczańskie autobusy zaczynają definitywnie znikać z miejskiego krajobrazu. Ostatnimi przedstawicielami kultowej marki w Miejskich Zakładach Autobusowych są Jelcze M121I/4 „Mastero” wyprodukowane w latach 2007-2009 (4 ostatnie sztuki zostały dostarczone przez syndyka po zakończeniu produkcji przez fabrykę).

12-metrowe autobusy z częściowo obniżoną podłogą wyposażone są w leżący, 6-cylindrowy silnik Iveco o mocy 264 KM i 4-biegową skrzynię Voith. Mimo dość młodego wieku, w autobusie zastosowano wiele archaicznych rozwiązań, m. in. wał napędowy znany z Berlietów PR100 (produkowanych w latach 70.), którego praca podczas jazdy jest mocno słyszalna.

Autobusy stacjonują w praskiej zajezdni „Stalowa”, stąd pojawiają się głównie w północno-prawobrzeżnych rejonach Warszawy. Obecnie pozostało w ruchu jedynie 3 sztuki. Wszystkie Jelcze mają zostać wycofane z ruchu do końca października 2019 roku. Zapraszamy do przejechania się ostatni raz Jelczem po ulicach Warszawy. Poniżej prezentujemy aktualną listę pojazdów będących w ruchu (aktualizowaną co 5 minut).

Reklamy pozwalają na utrzymanie serwera realbusa.